Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 2x ročně.
- Úvod
- Krevetky
- Neocaridina
- Neocaridina Davidi var. Yellow
Neocaridina Davidi var. Yellow
- Akce
- TOP produkt

- Kompletní specifikace
- Související zboží4
- Neocaridina Davidi var. YellowSkladem40 Kč33 Kč bez DPH
Ideální volba pro začínající chovatele. Odpustí řadu začátečnických chyb při velkém výběru barevných variant.
Jedná se o druh vyšlechtěný z krevetky Neocaridina Davidi (denticulata, heteropoda).
Původním biotopem jsou asijské středně položené potoky a říčky.
Taxonomie:
Taxonomické zařazení krevetky se v průvěhu let několikrát změnilo, a proto ji můžete nalézt pod různými jmény.
Neocaridina Davidi, Neocaridina denticulata, Neocaridina heteropoda.
Velikost:
Krevetky Neocaridina Davidi dorůstají do velikosti 3-4cm, záleží na výšce hladiny v akváriu. U nižší hladiny nedorůstají plné velikosti.
Chov:
Krevetky Neocaridina Davidi patří do skupiny sladkovodních krevetek, které jsou nejjednoduší na chov a údržbu akvária. Pro jejich chov postačí malé akvárium s dobře fungující filtrací a zaběhnutým ekosystémem. Je ovšem potřeba říct, že pro akvária obecně platí: "Čím menší akvárium, tím více práce na údržbě."
Pro hladké rozběhnutí akvária doporučuji startovací bakterie AQUAVITAL BACTOSPRINT . Pomohou nastartovat ekosystém a i v případě problémů častokrát pomohou zvrátit a vyřešit rozbitý ekosystém akvária.
Rozmnožování:
Krevetky Neocaridina Davidi dospívají během 4-5 měsíce. Po dosažení pohlavní zralosti se samičky svléknou a přesunou připravená vajíčka (15-40), které jim dozrávaly za hlavou, pod pleopody. Současně samičky do okolí vylučují hormon, který stimuluje samečky a ti jim při letmém kontaktu přilepí spermatofor na pleopody. Samičky následně promíchají spermie s vajíčky. Tím dojde k oplodnění. Vajíčka si následně krevetky přilepí na pleopody a starají se o ně. Očišťují je, okysličují je pomocí pohybu pleopodů a neoplodněné vajíčka odstraňují. Po 3-4 týdnech dojde ukončení vývinu a plně vyvinuté krevetky opouští samičky.
Parametry vody:
Krevetky Neocaridina Davidi jsou relativně tolerantním druhem k parametrům vody v akváriu.
Rozsah parametrů: PH 6,0-7.8 , celková tvrdost 3-20°dGH, teplota 17-28°C, NO3<50mg/l
Počet:
Trpasličí krevetky jsou hejnovým druhem. Minimální, literaturou doporučovaný počet krevetek ve skupině, je 6ks. Ideální velikost skupiny, ve které se krevetky začínají chovat klidně a hejnově je dle mých zkušeností větší. Pro začínající chov doporučuji minimálně 10-15ks tak, aby se krevetky dostatečně zklidnily a začaly se množit. Horní limit počtu krevetek v podstatě není. V začátcích mých chovů jsem ve 12l akváriu odchoval úspešně přes 300 ks žlutých krevetek, ale to už je extrémní počet.
Krmení:
Krevetky Neocaridina Davidi jsou všežravci se zaměřením na rostlinnou potravu. Mám dlouhodobou pozitivní zkušenost s kvalitními produkty od firmy GENCHEM-Biotechnology doplněné o přírodní potravu ve formě LISTÍ. Pro úspěšný chov doporučuji přidat i CHOLLA Kaktus.
Snášenlivost:
Krevetky Neocaridina Davidi jsou mírumilovné, nenapadají se vzájemně a k ostatním obyvatelům nádrže jsou přívětivé. Pokud uvažujete o chovu ve společenském akváriu, je potřeba vybrat mírumilovné obyvatele tak, aby se krevetky nestaly jen potravou. Při přítomnosti ryb jsou krevetky (pokud krevetek není velké hejno) stresované a jejich obranným mechanismem je lehká ztráta vybarvení. Doporučované ryby jsou například Endlerky, Rasborky, Dánia, Neonky, Tetry krvavé a jiné.
Křížení barevných variant:
Barevné varianty krevetek Neocaridina Davidi se mezi sebou bohužel kříží. V dalších generacích pak dochází k předem neodhadnutelným změnám vybarvení. Některé krevetky mohou být i velice zajímavé (třeba modrá krevetka s červeným ocáskem), ale většinou dochází k různému nedobarvení. Proto se obecně nedoporučuje tyto barevné varianty mezi sebou křížit.
Křížení a možnost soužití druhů:
Slyšel jsem, že krevetka Neocaridina Davidi se nezkřížila ani s polární liškou. Údajně ale liška protestovala, že ekosystém pro ni není ideálně nastaven. A proto vám doporučím jen ty druhy, pro které skutečně můžete nastavit parametry akvária tak, aby vše dobře fungovalo.
Nekříží se a může být dohromady s těmito druhy:
Caridina Babaulti
Caridina Crystal
Caridina Taiwan
Caridina Japonica
Caridina Pinokio
Caridina SimoniSimoni
Systematika:
Krevetky mají tvrdé tělesné krytí, které je složeno z uhličitanu vápenatého a chitinu. Ten plní dvojitý účel: za prvé je ochranou proti predátorům a za druhé je oporou pro vnitřní orgány a svaly. Tělo krevet se skládá ze dvou hlavních částí: hlavohruďi a zadečku.
Hlavohruď skrývá důležité orgány a proto je chráněna hlavohrudním štítem – krunýřem. Jsou zde přítomny tykadélka a tykadla mající hmatovou a čichovou funkci, jeden pár složených očí, ústní ústrojí s kusadly a čelistní nožky sloužící k manipulaci a přípravě nalezené potravy. K pohybu jsou požívány kráčivé končetiny.
Zadeček skrývá pleopody sloužící jak k plavání tak k rozmnožování. U samců je část pleopodů přeměněna na genopody sloužící k oplodnění samic, samičky v nich nosí vajíčka. Konec zadečku je tvořen tělním článkem zvaným telson a párem uropodů. Tato část umožňuje krevetce dobrou manévrovací schopnost a prudké zrychlení v případě ohrožení.